Robaki jedzące seler – czy gąsienice na roślinach selera są szkodliwe?

Czy zdziwiłoby Cię, gdybyś dowiedział się, że robaki na selerze są gąsienicami czarnych motyli z gatunku Papilio polyxenes? Ogrodnicy często odczuwają większy żal z powodu wyrzucania gąsienic motyla niż z powodu tępienia śmierdzących pluskiew czy pająków ogrodowych. W tym artykule dowiesz się, jak radzić sobie z tymi ciekawymi stworzeniami w ogrodzie.

Czym są robaki selera?

Larwy czarnego motyla Papillo polyxenes są czasami spotykane w ogrodzie warzywnym, gdzie chrupią seler naciowy, pasternak i marchewkę. Można je również zobaczyć w ogrodzie ziołowym, gdzie jedzą koper, pietruszkę i koper włoski. Ich wygląd zmienia się w zależności od etapu ich życia. Młode robaki mogą przypominać ptasie odchody. Wraz z wiekiem rozwijają ciemne i jasne paski przerywane jaskrawożółtymi plamami.

Jedną z ich najbardziej zdumiewających cech jest jasnopomarańczowy organ obronny, który przypomina parę rogów lub anten. Są one schowane za głową, ale mogą wyjść na zewnątrz, gdy larwa poczuje się zagrożona. Jednocześnie uwalniają nieprzyjemny zapach.

Kontrolowanie robaków na selerze

Znalezienie tych “robaków” jedzących seler stawia ogrodników przed dylematem. Czy należy je zostawić i zaryzykować utratę plonów, czy je wytępić? Jedną z rzeczy, które mogą uspokoić Twój umysł jest to, że podczas gdy wiele gatunków motyli jest zagrożonych wyginięciem, czarne Papilio polyxenes są bezpieczne. Zabicie kilku gąsienic w ogrodzie nie przywróci gatunku do życia.

Z drugiej strony, gąsienice na roślinach selera mogą nie wskazywać na poważny problem. Papilio polyxenes nie gromadzą się w dużych ilościach, jak niektóre motyle, więc na selerze można znaleźć tylko kilka larwalnych robaków. Dlaczego nie przyjrzeć się im uważnie, aby sprawdzić, czy nie wyrządzają one poważnych szkód?

Niezależnie od tego, czy wybierają seler jako roślinę żywicielską, czy też jednego z pozostałych członków rodziny marchewkowej, kontrola jest taka sama. Jeśli jest ich tylko kilka, można je wybrać ręcznie. Załóż rękawice i wrzuć gąsienice do słoika z wodą z mydłem, aby je zabić.

Jeśli uważasz, że wybieranie ręczne jest wyjątkowo wstrętne, możesz spryskać je Bt (Bacillus thuringiensis), który zabija gąsienice, uniemożliwiając im trawienie pokarmu. Gąsienice potrzebują kilku dni, aby umrzeć, ale nie będą już żywić się twoimi roślinami. Tę metodę najlepiej stosować na młodych gąsienicach.